Przyprawy posiadają magiczną moc, pod warunkiem, że zostaną umiejętnie połączone i użyte w odpowiedniej ilości. Aby wydobyć i wzmocnić smak potraw, a nie zupełnie go zmienić, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ziół i przypraw. Sposób w jaki doprawisz produkty, w tym mięso przeznaczone do grillowania, w dużej mierze warunkuje jego smak i aromat unoszący się z rusztu. Obok dobrej jakości grilla i świeżego, dobrego jakościowo produktu, to właśnie przyprawy są niezbędnym składnikiem uczty dla podniebienia.
Czym różnią się zioła od przypraw?
Bardzo często zioła i przyprawy wrzucamy do jednego worka, ponieważ uważamy że to to samo. Warto pamiętać, że zioła to węższa grupa - świeże lub suszone liście np. bazylii, rozmarynu lub tymianku.
Przyprawa zwykle ma bardziej rozbudowany skład i wachlarz smaków. Często zawiera w sobie także zioła, jednak obok nich mogą pojawić się też korzenie, owoce, nasiona a nawet minerały.
Entuzjaści grillowania często sami łączą przyprawy i zioła, które uprawiają w ogrodzie czy na tarasie. Jeśli jednak brak ci czasu lub wyczucia, możesz skorzystać z gotowych mieszanek dedykowanych do dań grillowych różnego typu. Producenci wykonują za nas całą pracę, łącząc ze sobą najlepsze dla danego typu mięsa czy np. warzyw mieszanki.
Dobieramy przyprawy do grilla- od czego zacząć?
Niektórzy uważają, że doprawiać trzeba wszystko, inni wręcz przeciwnie - prezentują w tej materii bardzo powściągliwe podejście. Czy jest na to jedna uniwersalna zasada?
Prawdą jest, że niektóre potrawy nie wymagają przyprawiania, ponieważ ich smak już sam w sobie jest bardzo wyrazisty i nie chcemy go zagłuszyć. Inne, takie jak np. kurczak, są dosyć niepozorne w smaku i wtedy przyprawy są niezbędne.
Warto pamiętać, że ryby są jednym z tych rodzajów produktów, które nie wypadają wdzięcznie przy zbyt dużej ilości przypraw. W tym przypadku minimalizm - sól, czosnek i cytryna mogą dać dużo lepszy efekt.
W ramach doprawiania możesz obrać kilka kierunków, które zależą od Twojego podstawowego upodobania smakowego:
- jeśli uważasz, że smaczna potrawa to ta płonąca - podstawową przyprawą w Twoim grillowym arsenale powinno być chili. Może to być również pieprz cayenne czy kmin.
- Jeżeli preferujesz ziołowe połączenia, na pewno warto mieć pod ręką oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn czy kolendrę. Tego typu zioła będą doskonale pasować nie tylko do mięs, ale także warzywnych szaszłyków.
W zależności od charakteru przyrządzanych dań, można pokusić się o orientalne akcenty lub pójść w śródziemnomorskie klimaty. Wówczas doznań kubkom smakowym zapewnią zapewni kurkuma, curry, szafran, trawa cytrynowa lub kardamon. Egzotyczna nuta to również połączenia cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej oraz kminu.
Czym doprawić grillowane potrawy?
Oczywiście najpopularniejszymi dodatkami są ketchup, musztarda oraz sosy (czosnkowy, barbecue czy tatarski). Jest to poziom podstawowy jeśli chodzi o doprawienie i warto pójść kilka kroków dalej:) Poza tym, dotyczy końcowej fazy podania potrawy. A czym przyprawić ją przed grillowaniem?
Wersja klasyczna i bezpieczna to pieprz i sól. Dla osób żądnych ciekawszych połączeń polecamy skorzystanie z mieszanek ziół i przypraw. Możemy dobierać w smakach słodko-ostrych, ziołowo-cytrynowych oraz mieszanych.
Przyprawy do grilla – słodko-ostre
Słodko-ostrymi przyprawami najczęściej zawierają w składzie czerwoną paprykę, kmin rzymski, pieprz cayenne, cukier oraz czosnek.
Dobrze komponują się z wszelkiego typu mięsami - zarówno kurczakiem, żeberkami jak i ze stawkiem na nawet jagnięciną.
Przyprawy do grilla – ziołowo-cytrynowe
Ziołowo-cytrynowe przyprawy do grilla pasują bezprzecznie do ryb, ale zastosowanie może być szersze - drób i wieprzowina także wypadają dobrze w takim zestawieniu smakowym.
Przyprawy do grilla – mieszane
Wśród przypraw do dań z grilla popularne są również mieszanki orientalne, w których skład wchodzi kmin rzymski, kolendra, kardamon, chilli.
Gotowe mieszanki przypraw do grilla
- Przyprawa do steków i kotletów
Dla grillowych mięsożerców, którzy nie wyobrażają sobie biesiady bez karkówki czy steka to doskonała przyprawa bazowa. Mieszanka ziół, przypraw i soli morskiej zapewnia aromatyczną kombinację pasującą także do żeberek i kurczaka. - Przyprawa do steków
Teksańska przyprawa do steków pasuje wybornie ze stekami, drobiem oraz owocami morza. Nadaje słodko-ostrego smaku i zawiera w sobie sól, cukier, pieprz, czosnek, chilli, a także kolendrę, cebulę, paprykę, musztardę i kminek. - Przyprawa garam masala
Jest to klasyka dla miłośników indyjskich nut smakowych. Jej bazę stanowi cynamon, kardamon, goździki uzupełniony o kmin rzymski, gałkę muszkatołową oraz pieprz. Nadaje potrawom wyrazistego smaku i pikantności. Przyprawa garam masala będzie idealnie komponować się ze stekiem, karkówką i kiełbaskami, ale także z warzywami tj. papryka, cukinia, bakłażan czy cebula. Garam masala można używać zarówno w fazie tworzenia marynaty, ale można również doprawiać nią dania bezpośrednio na grillu.
- Przyprawa peri peri
Ta portugalska przyprawa także dodaje pikanterii daniom z grilla. Jej składniki, oprócz soli i cukru, to czosnek, chilli, papryka, pieprz oraz musztarda i sok z cytryny. Sprawdzi się wyśmienicie w zestawieniu z wątróbką drobiową oraz skorupiakami wszelkiej maści - krewetki, raki, małże itp. Portugalska przyprawa peri peri pasuje nie tylko do kuchni śródziemnomorskiej - po drodze jej także z kurczakiem!
- Przyprawa grecka
Grecka przyprawa cytryna i zioła to wprost idealne połączenie z jagnięciną, kurczakiem ale także… z ziemniakami! Zawdzięcza to połączeniu pikantnej cytryny, czosnku oraz sródziemnomorskich drewnch ziół. Można nią zarówno nacierać mięso jak i posypywać.
Kiedy przyprawiać dania na grilla?
W zależności od eksperta, zalecenia mogą się różnić. Znaczna (w naszej opinii większa) część szefów kuchni zaleca marynowanie mięs - suchymi lub mokrymi marynatami- minimum kilka godzin przed grillowaniem. Są też opinie eksperckie, że niektóre mięsa można doprawiać na grillu a nawet chwilę po zdjęciu z niego - gdy mięso “odpocznie”. Tu zazwyczaj toczy się debata odnośnie solenia steków – więcej o doprawianiu wołowiny przeczytasz we wpisie o technikach grillowania wołowiny.
Warzywa są mniej wymagające i można je doprawić zarówno przed jak i w trakcie grillowania.