Jesień to pora roku, która jest okresem przejściowym pomiędzy słonecznym latem, a mroźną i wietrzną zimą. Niekiedy zaskakuje nas pięknym słońcem, a innym razem raczy niskimi temperaturami. Bez wątpienia to czas, gdy z najodleglejszych zakamarków szafy trzeba wyciągnąć ciepłe swetry, kurtki oraz płaszcze. Po powrocie do domu, w deszczowej i nieprzyjemnej aurze nie ma nic przyjemniejszego, niż rozgrzanie się przy pomocy smacznego dania. Warto wówczas skorzystać z poniższego przepisu na zupę, która poprawi nam nastrój w najbardziej pochmurne dni!
Azjatycka zupa rozgrzewająca - sposób na jesienną chandrę
Azjatyckie przepisy zazwyczaj obfitują w składniki typowo rozgrzewające. Tamtejsza kuchnia jest nastawiona na wyważoną ostrość, nietuzinkowe smaki i przyjemne aromaty. Jak przygotować zatem smaczną zupę w wersji rozgrzewającej?
Na samym początku trzeba skompletować wszystkie niezbędne składniki:
- 2 ząbki czosnku,
- 1 duża marchew,
- 1 limonka,
- 1 papryczka chili,
- 1 cebula,
- natka pietruszki,
- 1 pierś z kurczaka,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 korzeń pietruszki,
- 1/3 korzenia selera,
- 1 por,
- kawałek świeżego imbiru (ok. 3 cm),
- 2 łyżeczki sosu sojowego,
- 20 g grzybów mun,
- odrobina soli,
- makaron ryżowy,
- mały kawałek kory cynamonu,
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki,
- 2 łyżki oliwy,
- 1 łyżka octu ryżowego,
- odrobina ostrej papryki mielonej.
- 1 łyżeczka trawy cytrynowej (zmielonej).
Jak przygotować zupę w wersji rozgrzewającej?
Cebulę należy obrać i pokroić w kostkę. Podobnie czosnek - drobno posiekać. Następnie posmażyć na rozgrzanej oliwie aż do zeszklenia. Ten etap można wykonać w woku, dzięki czemu składniki szybciej będą gotowe i nieco bardziej podsmażone. To uwypukli ich smak. Skorzystać można z tego sprzętu - https://www.grillmajster.pl/Wok-zeliwny-p231. Ten wok został wykonany z żeliwa, świetnie rozprowadza ciepło i idealnie nadaje się do przygotowywania różnorodnych dań kuchni azjatyckiej.
Po podsmażeniu podstawowych składników, można przerzucić je już do właściwego garnka. Wiele garnków ma dość szybko nagrzewające się rączki, dlatego każde jego przytrzymywanie powinno odbywać się w rękawicach. W kuchni często korzysta się z rękawic materiałowych, które niestety szybko przepuszczają ciepło i nagrzewają się. Te silikonowe natomiast są niewygodne w użytkowaniu. Alternatywą w kuchni mogą okazać się wysokiej klasy rękawice skórzane, który sprawdzą się również podczas pilnowania letniego grilla - https://www.grillmajster.pl/Rekawice-skorzane-p252.
Gdy składniki z wcześniejszego etapu znajdą się już w garnku, można do niego dodać papryczkę chili pokrojoną na małe kawałki oraz imbir starty na tartce. Następnie również trawę cytrynową oraz kawałki kory cynamonu. Wszystko to należy podsmażyć i zalać następnie wodą w ilości około 1,5 l. Później trzeba zaczekać do zagotowania wody i dodać pokrojony korzeń pietruszki w słupki i taką marchew, pora w talarkach i korzeń selera w całości.
Wywar powinien się gotować przez około 40 minut. Grzyby mun trzeba przygotować nieco wcześniej i zalać gorącą wodą. Powinny one znajdować się w niej około 30 minut, do czasu pełnego zmięknięcia. W tym czasie można również pokroić pierś kurczaka w kostkę. Gdy wywar już 40 minut powoli nabiera aromatu, należy wrzucić pierś z kurczaka, skropić całość sokiem z limonki, dodać sos sojowy, ocet ryżowy, paprykę słodką i ostrą, a także cukier. Całość powinna gotować się przez 10 minut.
Zupa dla niektórych może na tym etapie być już dobrze doprawiona. Jednak jeśli nie, można użyć soli i sosu sojowego. Gotowanie takich dań, gdzie wiele rzeczy się smaży i gotuje, na pewno będzie przyjemniejsze w fartuchu. Będzie on chronił ubrania przed zachlapaniem: https://www.grillmajster.pl/Fartuch-do-grillowania-p184.
Makaron ryżowy można wykładać na tym etapie na talerz, a wszystko zalać rozgrzewającą zupą zupą. Takie gorące talerze warto ustawić na macie silikonowej: https://www.grillmajster.pl/Silikonowa-mata-na-polke-boczna-p266. Po 5 minutach danie jest gotowe do spożycia. Całość można posypać natką pietruszki dla lepszego smaku.